nnw szkolne oferta dla dzieci

7 rzeczy, o których musisz wiedzieć zanim kupisz NNW dla dziecka

Właśnie rozpoczął się sezon na zawieranie ubezpieczenia NNW szkolnego dla dzieci i młodzieży. Trwa on od połowy sierpnia, a kończy w październiku. Jeśli jeszcze jesteś przed ubezpieczeniem swojego dziecka, sprawdź na co zwrócić uwagę, zanim wykupisz ubezpieczenie.

1. NNW szkolne nie musi działać wyłącznie w szkole

Zacznijmy od rzeczy, które mogą nie wydawać się takie oczywiste na pierwszy rzut oka. Pytanie brzmi – czy NNW dla dzieci powszechnie nazywane „NNW szkolne” działa wyłącznie na terenie szkoły? Co jeżeli dziecko złamię nogę podczas zabawy w domu lub na placu zabaw w czasie wolnym od szkoły? Ubezpieczenia NNW dostępne na rynku na ogół nie mają ograniczenia czasowego. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy dziecko było w czasie nieszczęśliwego wypadku pod opieką placówki oświatowej, czy pod opieką rodziców, opiekunów prawnych, dziadków, znajomych czy innych osób. Pamiętać jednak trzeba, że takie ograniczenie może pojawić się w polisach oferowanych w szkołach na atrakcyjnych warunkach cenowych, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Czy w takim razie przy wypłacie świadczenia nie ma znaczenia kiedy dojdzie do wypadku? Niekoniecznie. Na warunkach oferowanych przez WARTA, wysokość świadczenia jest podwajana w przypadku nieszczęśliwego wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

2. NNW szkolne a ferie lub wakacje

Okres ferii zimowych czy wakacji to czas wysokiej aktywności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Im większa aktywność, tym większe prawdopodobieństwo złamań, zwichnięć czy skręceń. Co, jeśli dziecko ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi w czasie ferii zimowych?

Ferie oraz inne dni wolne od szkoły w ofertach NNW topowych ubezpieczycieli z reguły nie posiadają ograniczenia odpowiedzialności. Polisa trwa 24 godziny na dobę.

3. Stan zdrowia dziecka nie ma znaczenia

Stan zdrowia dziecka nie ma znaczenia zawierając ubezpieczenie NNW – tak, to prawda. Jeśli ubezpieczasz swoje dziecko zauważysz, że nie pojawiło się pytanie o przebyte choroby, złamania, zwichnięcia z przeszłości. Czy w takim razie stan zdrowia nie ma znaczenia? Aby na to pytanie odpowiedzieć należy sprawdzić, jak tak naprawdę jest definiowany nieszczęśliwy wypadek. Nieszczęśliwy wypadek określany jest jako zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, niezależne od woli ubezpieczonego. Innymi słowy, zdarzenia wywołane przyczyną wewnętrzną np. zasłabnięcia, utraty przytomności niespowodowane czynnikami zewnętrznymi (upadek z roweru, potknięcie się o przedmiot), nie będą objęte ochroną.

Ochrona ubezpieczeniowa wyklucza również zaburzenia psychiczne. Z tego powodu dostępność oferty NNW dla szkół specjalnych jest ograniczona.

4. Uprawianie sportu a ochrona ubezpieczeniowa

Rodzice uczniów aktywnych sportowo lub chodzący również do szkół sportowych, powinni dokładnie zapoznać się z wykluczeniami odpowiedzialności. Zawodowe uprawianie sportu często wymaga rozszerzenia odpowiedzialności i opłacenia dodatkowej składki. Kolejnym stosowanym sformułowanie to wyczynowe uprawienia sportu, czyli treningi w ramach klubów sportowych, szkółek, akademii, w tym udział w zawodach, maratonach. Dla przykładu, UNIQA oferuje po standardowej cenie każdy rodzaj sportu, w tym wyczynowego, za wyjątkiem sportu wysokiego ryzyka (m.in. skoki bungee, użycie broni palnej, wspinaczka wysokogórska). Zobacz też: Szkolne NNW dla dziecka uprawiającego sport.

5. NNW szkolne ze wsteczną ochroną ubezpieczeniową

Ubezpieczenie NNW szkolne oferowane w placówkach oświatowych daje możliwość objęcia dziecka „wstecz” z ochroną od 1 września. Dlaczego tak się dzieje? Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, nauczyciele dystrybuują informację o warunkach ubezpieczenia. W tym okresie rodzice podejmują decyzję o zawarciu ubezpieczenia, zbierane są ich podpisy pod oświadczeniem o zapoznaniu się z warunkach ochrony i przekazywana jest składka, którą nauczyciele przekazują do ubezpieczyciela wraz z listą osób objętych ubezpieczeniem.

Proces ten trwa, dlatego ubezpieczyciele swoim przyszłym klientom dają ochronę już od 1 września. Brzmi świetnie, czyż nie?

Co, jeśli 1 września dziecko ulegnie wypadkowi, a rodzic podpisze oświadczenie o zawarciu ubezpieczenia i przekaże składkę 15 września? Jeżeli ubezpieczyciel potwierdza ochronę od 1 września, zdarzenie to będzie objęte ochroną odszkodowawczą.

A co, jeśli zawierasz ubezpieczenie pod koniec września wiedząc, że dziecko nie będzie korzystało z ochrony w tym miesiącu? Czy składka zostanie proporcjonalnie zmniejszona, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa w rzeczywistości trwać będzie 11 miesięcy, a nie 12 miesięcy? Nie jest to stosowana praktyka, choć na tle art. 806 § 2 kodeksu cywilnego mogłaby być zasadna. Dlatego warto wykupywać ochronę ubezpieczeniową na indywidualnych warunkach na pełen rok, od dnia następnego od zawarcia ochrony.

6. Oferta indywidualna jest korzystniejsza niż NNW szkolne

Decydując się na zawarcie ubezpieczenia NNW szkolnego w ramach oferty placówki oświatowej, dostępność wariantów jest ograniczona. Nierzadko do dyspozycji jest tylko jeden wariant, bez możliwości indywidualnego podejścia do oczekiwań rodzica.

W dobie wysokiej automatyzacji, zwłaszcza po intensywnych inwestycjach w informatyzację w branży ubezpieczeniowej, oferty NNW indywidualne są zawierane online. Obniża to jednostkowy koszt ubezpieczenia. Indywidualne ubezpieczenia pozwalają na rozszerzenie zakresu o warianty, które nie są dostępne w ofercie szkolnej.

7. Nie musisz kupować oferty ze szkoły

Wbrew temu, co możesz usłyszeć na zebraniach szkolnych, oferta NNW szkolna nie jest obowiązkowa. Nie ma przeszkód, aby dziecko nie miało ubezpieczenia. Wprawdzie nie jest to, co radzimy, bo zawsze warto zabezpieczyć swoją pociechę na różne zdarzenia losowe.

Przezorni rodzice porównują ubezpieczenia różnych ubezpieczycieli zanim wybiorą konkretny wariant. Kierują się nie tylko zakresem ubezpieczenia, ale i kwotami świadczeń. Nie dla każdego wysokość składki jest głównym punktem wyboru. Ważna jest odpowiedzialność za COVID-19, wspominane już uprawianie sportu, pogryzienia przez zwierzęta, czy ochrona za poważne zachorowania. Oferty NNW wraz z kalkulatorami online dostępne są na TUszkolne.pl wiodących towarzystw: PZU, Warta, UNIQA, Compensa i Signal Iduna.

Opublikowano w Życie i zdrowie i otagowano , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *