ESTA 2023 – jak wypełnić – wyjazd do USA

Planujesz podróż do USA? Od 11 listopada 2019 r. uzyskaliśmy możliwość ruchu bezwizowego i nie musimy już ubiegać się o amerykańską wizę na podróż do USA. Od tego dnia zostaliśmy włączeni do ruchu bezwizowego. Jeśli planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych, skorzystaj z naszego poradnika jak wypełnić ESTA na 2023!

Czym jest ESTA

Rozwinięciem ESTA jest Eletronic System for Travel Authorization, czyli w dosłownym tłumaczeniu, Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. System ten jest formą weryfikacji każdej osoby planującej wyjazd turystyczny do USA w celu uzyskania zezwolenia na wjazd. W formie potocznej określenie ESTA oznacza zezwolenie na podróż do USA. ESTA realizowana jest w ramach programu zwanego Visa Waiver Program.

Kiedy należy wypełnić ESTA

Rekomendowany czas to 72 godziny przez planowanym wylotem. Jeśli masz obawy, że wniosek zostanie odrzucony, wypełnił go przed wykupieniem biletu lotniczego i innych koniecznych wydatków związanych z wyjazdem. Jeśli nie spełnisz warunków ESTA, będziesz musiał złożyć wniosek o wizę.

Ile kosztuje ESTA

Za wniosek o uzyskanie zezwolenia w ramach ruchu bezwizowego przyjdzie nam zapłacić 21 USD, czyli równowartość ok. 90 zł. Jeśli nie przejdziesz pozytywnej weryfikacji, poniesiesz koszt 4 USD, a kwota 17 USD zostanie zwrócona.

Na ile wydaje się ESTA

Zezwolenie ESTA wydawane jest na okres 2 lat.

Gdzie składka się wniosek o ESTA

Aby uniknąć kosztu za pośrednictwo, skorzystaj z rządowej strony. Na niej złożysz i opłacisz wniosek. Średni czas na wypełnienie danych nie powinien zająć więcej niż 20-25 minut. Serwis umożliwia sprawdzenie aktualnego statusu wniosku. Link do niej to: https://esta.cbp.dhs.gov/

Etapy składania wniosku o ESTA

Proces składa się z siedmiu etapów. Rekomendujemy wybór języka polskiego, co możesz zmienić w opcjach witryny w prawym górnym rogu. Witryna jest intuicyjna i dobrze przetłumaczona, dlatego nie powinieneś mieć problemu z wypełnieniem wniosku. Zwróć uwagę, że dane we wniosku muszą w być w pełni zgodne z danymi na paszporcie. Dokładnie czytaj wskazówki, aby nie popełnić błędu (np. brak drugiego imienia z paszportu) – potencjalne błędy powodują konieczność ponownego wypełnienia wniosku.

Będziesz musiał przejść przez następujące etapy:

  • Etap 1 – Klauzula zrzeczenia się odpowiedzialności i Ustawa Travel Promotion Act of 2009. Na tym etapie musisz potwierdzić zapoznanie się z informacjami i akceptacją warunków.
  • Etap 2 – Dane Wnioskodawcy. Tutaj wprowadzamy nasze dane osobowe. Serwis pozwala zeskanować nasz paszport lub dołączyć skan. Wówczas dane zostaną automatycznie zaczytane.
  • Etap 3 – Dane osobowe. Na tym etapie wprowadzamy pozostałe wymagane dane osobowe i kontaktowe. Zostaniemy zapytani o media społecznościowe. Jest to pole opcjonalne i nie ma ich obowiązku wypełnienia. Ponadto pojawią się pytania o rodziców (imiona i nazwiska) oraz o zatrudnieniu (stanowisko, pracodawca i jego adres).
  • Etap 4 – Informacje o podróży. Etap ten wymagać będzie wpisania informacji o Twojej podróży. Musisz udzielić odpowiedzi na pytanie czy będziesz w USA tylko przejazdem, podróżując do innego kraju oraz podać dane osoby, z którą należy kontaktować się w nagłych wypadkach na terenie lub poza terenem USA. Jeśli podróż do USA ma charakter objazdowy, w polu „dane osoby kontaktowej w USA” wpisz pierwszy hotel, w którym będziesz przebywać.
  • Etap 5 – Pytania dotyczące uprawnień. Zostaniesz zapytany o zagadnienia kwalifikujące Cię do wyjazdu do uzyskania ESTA m.in. stan zdrowia, działalność, wcześniejsze podróże. System wysoce prawdopodobnie odrzuca wnioski o ESTA osobom, które podróżowały do Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii lub Jemenu.
  • Etap 6 – Weryfikacja wniosku. Etap ten przytacza wszystkie dotychczas wprowadzone dane. Dokładnie zweryfikuj wszystkie dane, a jeśli znajdziesz błąd, dokonaj stosownej korekty.
  • Etap 7 – Płatność. Przeszedłeś przez wszystkie pytania z wniosku. Płatność to ostatni przewidziany etap, który zrealizujesz PayPalem bądź kartą kredytową lub debetową. Koszt wynosi 14 USD.

Ubezpieczenie na wyjazd do USA

Wyjeżdżając do USA zawsze wykupuj ubezpieczenie podróżne. Nie jest to co prawda obowiązkowe, ale pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Najważniejszy element każdej oferty turystycznej to koszty leczenia. Stany Zjednoczone są krajem, który znany jest z wysokich kosztów opieki medycznej. Zobacz nasze porównanie ubezpieczeń turystycznych. Skontaktuj się z nami lub ubezpiecz online.

Limit na koszty leczenia powinien być maksymalnie wysoki. Rachunek po wizycie w szpitalu może, w zależności od skomplikowania procedury medycznej, wynosić kilkanaście lub kilkaset tysięcy dolarów. Są to wartości nieporównywalne do ceny obowiązujących w Polsce lub jakimkolwiek innym europejskim kraju.

Opublikowano w Ubezpieczenia turystyczne i otagowano , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *