eTA 2023 – jak wypełnić – wyjazd do Kanady

Planujesz podróż do Kanady? Jeśli tak, pamiętaj, że będziesz potrzebował zezwolenia eTA, które jest wymagane przy wyjazdach turystycznych lub biznesowych. Rozpoczęcie procesu elektronicznej rejestracji nastąpiło 15 marca 2016 r. usprawniając system wydawania zezwoleń na wjazd do Kanady. Jeśli planujesz podróż do Kanady, skorzystaj z naszego poradnika!

Czym jest eTA

Rozwinięciem eTA jest Eletronic Travel Autorization, czyli w dosłownym tłumaczeniu, Elektroniczna Autoryzacja Podróży. System ten jest formą weryfikacji każdej osoby planującej wyjazd turystyczny do Kanady. W formie potocznej określenie eTA, często nazywaną e-wizą, oznacza zezwolenie na podróż do Kanady. Co ważne, eTA jest wymagana dla podróżujących do Kanady drogą lotniczą i nie oznacza gwarancji wjazdu do tego kraju – straż graniczna ma prawo do odmowy wjazdu.

Kiedy należy wypełnić eTA

Wymagane jest wypełnienie wniosku co najmniej 72 godziny przez planowanym wylotem. W toku procesu możesz zostać poproszony o uzupełnienie dodatkowych informacji, co wydłuża czas nabywania zezwolenia.

Ile kosztuje eTA

Elektroniczna rejestracja eTA kosztuje 7 dolarów kanadyjskich, które będziesz mógł opłacić kartą kredytową. W przeliczeniu na złotówki będzie to ok. 22 złotych. Decydując się na pośredników zapłacisz więcej płacąc nawet 100-200 zł.

Ile ważna jest eTA

Zezwolenie eTA wydawana jest na okres 5 lat od daty jego wydania. Przez ten okres musisz mieć ważny paszport. Jeśli w tym czasie Twój paszport utraci ważność, będziesz musiał złożyć ponownie wniosek o eTA.

Gdzie składka się wniosek o eTA

Skorzystaj z rządowej strony aby uniknąć kosztu pośrednictwa. Na niej złożysz i opłacisz wniosek. Serwis umożliwia sprawdzenie aktualnego statusu wniosku. Przetwarzanie wniosku zazwyczaj trwa kilka minut, a w wyjątkowych sytuacjach może trwać do kilku dni. Link do niej zamieściliśmy tutaj.

Etapy składania wniosku o eTA

System przygotowany został w dwóch wersjach językowych – angielskiej i francuskiej. Jeśli potrzebujesz wsparcia językowego, skorzystaj z przygotowanych przez serwis tłumaczeń i wskazówek. Instrukcja w języku polskim dostępna jest tutaj.

Zwróć szczególną uwagę, aby dane we wniosku były w pełni zgodne z danymi na paszporcie. Dokładnie czytaj wskazówki, aby nie popełnić błędu (np. brak drugiego imienia z paszportu) – potencjalne błędy powodują konieczność ponownego wypełnienia wniosku.

Proces wnioskowania obejmuje następujące etapy:

  • Etap 1 – Zapoznaj się z zasadami wypełnienia wniosku oraz przygotuj dane – swój paszport oraz kartę kredytową lub debetową.
  • Etap 2 – Wypełnienie wniosku na stronie rządowej m.in. danych osobowych z paszportu,  szczegółowych danych osobowych takich jak stan cywilny i historię składania wniosków o wizę lub eTA, dane dotyczące zatrudnienia, dane kontaktowe i adres zamieszkania, a także informacje dotyczące podróży. Zostaniesz zapytany również o wcześniejsze podróże i historią imigracji. Ostatnim krokiem etapu drugiego będzie potwierdzenie wymaganych zgód.
  • Etap 3 – Płatność za złożenie wniosku wynosi7 dolarów kanadyjskich i jest to niezbędny koszt rozpatrzenia wniosku o eTA.
  • Etap 4 – Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na podany adres mailowy. Standardowy czas oczekiwania na decyzję wynosi kilka minut.
  • Etap 5A – Potwierdzenie akceptacji wniosku to najprzyjemniejszy etap wnioskowania o eTA. Jest on realizowany odrębną wiadomość mailową i potwierdza zautoryzowanie wniosku podróży do Kanady.
  • Etap 5B – Dodatkowe informacje do zatwierdzenia wniosku będzie dotyczył osób, które nie uzyskały mailowej autoryzacji. Wówczas zostaniesz poproszony o dostarczenie dodatkowych informacji. Postępuj zgodnie z otrzymanymi instrukcjami.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do Kanady

Wyjeżdżając do Kanady zawsze wykupuj ubezpieczenie podróżne. Nie jest to co prawda obowiązkowe, ale pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności. Najważniejszy element każdej oferty turystycznej to koszty leczenia. Kanady jest krajem uznawanym za kraj o relatywnie wysokim koszcie opieki medycznej.

Przykładowo, w Warcie za ubezpieczenie podróżne do Kanady dla czterech osób na 14 dni zapłacisz już od 496 zł. A jeśli chcesz zapłacić otrzymać dodatkowy rabat 10%, napisz do nas na facebooku, napisz krótkiego maila, lub jeszcze prościej – kliknij w poniższy baner.

Limit na koszty leczenia powinien być maksymalnie wysoki. Rachunek po wizycie w szpitalu może, w zależności od skomplikowania procedury medycznej, wynosić kilkanaście lub kilkaset tysięcy dolarów kanadyjskich. Są to wartości nieporównywalne do cen obowiązujących w Polsce lub jakimkolwiek innym europejskim kraju.

Opublikowano w Ubezpieczenia turystyczne i otagowano , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *