indywidualna kontynuacja ubezpieczenia na zycie czy warto

Indywidualna kontynuacja – na czym polega?

Decydując się na indywidualną kontynuacją ubezpieczenia na życie, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Jeśli już nie korzystasz tzw. grupówki u pracodawcy bo np. rozwiązałeś umowę o pracę, sprawdź jakie zasady funkcjonują przy indywidualnej kontynuacji. Odpowiemy też na bardzo ważne i kluczowe pytanie – czy warto?

Na czym polega indywidualna kontynuacja

Indywidualna kontynuacja to prawo do przedłużenia ważności umowy na życie, którą miałeś zawartą u swojego pracodawcy w ramach grupy zamkniętej. Mając na myśli grupy zamknięte mówimy o zdefiniowanej grupie osób mogących skorzystać z oferty na życie. Najczęściej są to pracownicy danej firmy i ich rodziny.

Jeśli korzystałeś dotychczas z tzw. grupówki i zmieniasz pracę, możesz zachować ważność polisy życiowej. O prawie do kontynuacji przeczytasz w warunkach ubezpieczenia.

Kto i kiedy może skorzystać z indywidualnej kontynuacji

Ofertę indywidualnej kontynuacji otrzymasz, jeśli zmieniasz pracę, przechodzisz na samozatrudnienie lub odchodzisz z pracy. Każdy ubezpieczyciel dowolnie ustala zasady. Do najczęściej występujących okoliczności uprawniających do skorzystania są:

  • złożyłeś wniosek o indywidualną kontynuację w określonym terminie (w zależności od ubezpieczyciela od 30 do 90 dni od zakończenia ochrony),
  • korzystałeś co najmniej przez 1 miesiąc z ochrony ubezpieczeniowej u pracodawcy,
  • zamieszkujesz na terenie RP.

Czy warto korzystać z indywidualnej kontynuacji

Jest kilka wątków, które warto poruszyć.

O zakresie ubezpieczenia indywidualnej kontynuacji dowiesz się, kiedy otrzymasz taką ofertę, czyli gdy już odejdziesz z pracy. Rzadko jest on wiadomy na etapie zawarcia polisy grupowej u pracodawcą. Dlatego zanim złożysz wniosek, koniecznie sprawdź inne dostępne polisy na życie na rynku.

Zakres ubezpieczenia nie będzie taki sam. Jest on węższy i mniej atrakcyjny, niż dotychczasowy. Zazwyczaj składka jest taka sama, lecz przy słabszym zakresie ubezpieczenia. Jest to kolejny argument, aby porównać inne rozwiązania.

Jeśli chcesz porównać oferty, zobacz oferty otwartych grup wiodących ubezpieczycieli na rynku m.in. Allianz, Generali, Warta, Ergo Hestia. A dla seniorów przygotowaliśmy specjalne zestawienie.

Opublikowano w Życie i zdrowie i otagowano , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *