sprawdz oc auta sprawcy

Jak sprawdzić OC auta

Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualną umowę ubezpieczenia OC. Ta umowa ma za zadanie pokryć roszczenia osób poszkodowanych w wypadkach. Jak sprawdzić czy auto posiada umowę OC? Gdzie należy szukać tej informacji? Co potrzebuję, aby zweryfikować ubezpieczenie? Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odpowiada na te pytania.

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego jest ubezpieczeniem obowiązkowym i wymaganym już w pierwszym dniu rejestracji pojazdu. Kary za brak ważnej polisy OC są bardzo dotkliwe, dlatego nie warto zwlekać z zawarciem pierwszej. Zadaniem polisy jest ochrona osób poszkodowanych w zdarzeniach z udziałem ubezpieczonego pojazdu. Osoby, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych, mają prawo wystąpić do osoby odpowiedzialnej za szkodę o jej należytą rekompensatę – niezależnie czy było to drobne zarysowanie pojazdu na parkingu, czy poważny wypadek z udziałem rannych osób. Ubezpieczyciel przejmuje od sprawcy nieszczęśliwego zdarzenia prawne zobowiązanie do naprawienia szkody.

Na jakiej stronie sprawdzę ważność polisy OC

Miejscem właściwym do sprawdzenia ważności polisy OC jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny www.ufg.pl. Możesz to zrobić na każdym etapie i nie ma ograniczeń co do ilości wysyłanych zapytań. Warto sprawdzić ważność umowy nie tylko gdy uczestniczyłeś w wypadku lub kolizji drogowej. Dobrą praktyką jest weryfikacja ubezpieczenia OC przed zakupem auta używanego. Dowiesz się, czy obecny właściciel posiada zawartą umowę, a jeśli tak, to w jakim zakładzie ubezpieczeń. Przedstawienie aktualnej i ważnej polisy OC jest obowiązkiem właściciela. Ponadto my sami możemy sprawdzić nasze dane z bazy UFG. Zaleca się weryfikować dopełnienie obowiązku zawarcia umowy, a ewentualne nieścisłości wyjaśniać z firmą ubezpieczeniową. W przeciwnym wypadku można popaść w kłopoty.

UFG sprawdź OC pojazdu

Jakie dane potrzebuję do sprawdzenia pojazdu w UFG

W celu sprawdzenia ważności polisy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, będziemy potrzebować numeru rejestracyjnego lub numeru VIN oraz daty, na jaki dzień sprawdzamy ważność umowy. Jako opcja dodatkowa możemy wprowadzić kraj zdarzenia, co pozwala ustalić, kto jest reprezentantem do spraw roszczeń oraz nazwę tego zakładu ubezpieczeń. Docelowo wybrany kraj to Polska. Po wypełnieniu tych danych, dowiemy się, czy auto jest ubezpieczone. Dodatkowo poznamy numer polisy, dane pojazdu oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co jeśli auto nie znajduje się w bazie UFG

Zdarza się, że z różnych powodów auto nie znajduje się w bazie. Co w takim przypadku należy zrobić? Pierwszą czynnością jaką powinieneś wykonać to weryfikacja wprowadzanych danych. Bywa, że mogliśmy błędnie zapamiętać dane pojazdu lub błędnie wprowadzić danę. Zweryfikuj dane lub skontaktuj się z właścicielem pojazdu celem potwierdzenia danych.

Za zasileniem danych w bazie UFG stoją zakłady ubezpieczeń. Zdarza się, że świeżo zawarte polisy nie są jeszcze widoczne w bazie. Warto wówczas uzbroić się w cierpliwość. Jeśli sytuacja się nie zmienia, skontaktuj się z ubezpieczycielem bądź właścicielem pojazdu w celu wyjaśnienia przyczyny – prawdopodobne wkradł się błąd do systemu. Choć prawdopodobne, jest to rzadka sytuacja. Jeżeli próba wyjaśnienia zakończyła się niepowodzeniem, uznać trzeba, że auto nie było ubezpieczone.

Jaka kara grozi za brak OC

Kara za brak ubezpieczenia OC z roku na rok jest coraz bardziej dotkliwa. Wynika to z faktu powiązania wysokości kary z minimalnym wynagrodzeniem, które corocznie wzrasta. Drugim czynnikiem odpowiadającym za wysokość kary jest długość okresu braku ubezpieczenia. W najgorszej kombinacji właściciele pojazdów samochodowych zapłacą 6 020 zł, co odpowiada równowartości dwóch minimalnych wynagrodzeń. Nałożenie kary nie zwalnia z obowiązku zawarcia ubezpieczenia. Szukając najlepszej oferty, skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz online.

Opublikowano w Komunikacyjne OC i otagowano , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *