oszczedzanie-polisa-na-życie-pod-kredyt-ubezpieczenie-mieszkania

Oszczędzanie na ubezpieczeniu przy kredycie

Za nami kolejne podwyżki stóp procentowych, które wpłyną na wysokość rat kredytowych. Cykliczna aktualizacja odbija się na wszystkich tych, którzy posiadają kredyt oparty o zmienną stopę procentową. Warto sprawdzić, czy nie można zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu przy kredycie, aby łączny koszt stał się mniej dotkliwy.

Rosnące stopy procentowe

Opublikowane 8 czerwca sprawozdanie z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie daje złudzeń kredytobiorcom na poprawę ich sytuacji finansowej. Niezależnie, czy spłacasz kredyt hipoteczny czy konsumpcyjny, o ile jest on oparty o zmienną stopę, możesz być pewny wzrostu raty kredytu.

Przyczynami leżącymi za decyzją RPP jest – jak czytamy z komunikatu – chęć obniżenia inflacji, która jest wywołana rosnącymi cenami surowców energetycznych i rolnych, zaburzonym globalnym łańcuchem dostaw i wzrostami cen transportu w handlu międzynarodowym. Przypomnijmy, że wg danych GUS, do maja 2022 inflacja wynosiła 13,% r/r.

Wyższa rata kredytu hipotecznego

WIBOR 6M przekroczył barierę 7%. Według analiz portalu strefainwestorow.pl, osoby, które we wrześniu 2021 r. wzięły kredyt hipoteczny 300.000 zł na 30 lat, kiedy wówczas WIBOR 6M wynosił 0,25%, płaciły ratę ok. 1 165 zł przy marży banku 2%. Po aktualnych stawkach rata tego samego kredytu wzrasta dwukrotnie do ponad 2 414 zł. Eksperci przewidują dalsze wzrosty stóp procentowych.  

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem

Wymogiem banku jest spełnienie warunków zabezpieczenia kredytu. Jest to nic innego jak zabieg poprawienia sytuacji banku jako wierzyciela i ograniczenie ryzyka niewypłacalności kredytobiorcy lub utraty przedmiotu zabezpieczenia. Dwie najczęściej występujące umowy ubezpieczenia do kredytu to:

  • polisa na życie z sumą ubezpieczenia wynoszącą najczęściej kwotę zobowiązania, która zabezpiecza na wypadek śmierci kredytobiorcy,
  • polisa mieszkaniowa z cesją na bank, która zabezpieczenia przedmiot kredytu przed żywiołami i innymi zdarzeniami losowymi.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu przy kredycie

Po pierwsze upewnij się, że umowa kredytu dopuszcza zmianę ubezpieczenia. Przy kredytach hipotecznych najczęściej jest wymóg zawarcia pierwszej umowy za pośrednictwem banku.

Po drugie, porównaj inne ubezpieczenia, sprawdź zakres ubezpieczenia i upewnij się, że jest on zgodny z wymogami banku. Po bezpłatne porównanie skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz.

Po trzecie, zawrzyj nową umowę ubezpieczenia i wypowiedź tą aktualną lub jej nie odnawiaj na kolejny okres.

Opublikowano w Życie i zdrowie, Ubezpieczenia mieszkaniowe i otagowano , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *