koszty-leczenia-poradnik-ubezpieczeń-turystycznych.jpg

Poradnik: ubezpieczenia turystyczne 2022

Przez ostatnie kilka lat podróże niewątpliwie bardzo się zmieniły. Nigdy nie było lepszego czasu, aby zawrzeć ubezpieczenie podróżne szczególnie, gdy wezwiemy pod uwagę wysokie koszty leczenia, możliwe opóźnienia linii lotniczych czy wciąż widmo zakażenia koronawiusem. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia spokój ducha w tych niepewnych czasach, niezależnie od tego, czy wybierasz się w impulsywną podróż, czy wyjeżdżasz na miesięczną przygodę, na którą przygotowywałeś się od lat.

Ubezpieczenie turystyczne może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, czas i stres, jeśli coś pójdzie nie tak z podróżą. Nie ma znaczenia, czy oszczędzałeś na nią latami, czy podjąłeś pod wpływem spontanicznej decyzji. Dzisiejsze otoczenie sprawia, że nie można lekceważyć wahań cen wywołanych inflacją czy wysokich kosztów leczenia.

Rzecznik Finansowy wydał tym roku poradnik dla wszystkich zainteresowanych zagłębieniem wiedzy o ubezpieczeniach turystycznych. W poradniku Rzecznik Finansowy odpowiada m.in. na pytania:

  • w jaki sposób zawrzeć ubezpieczenie
  • w jakim zakresie możemy się ubezpieczyć
  • na czym polega ubezpieczenie kosztu leczenia za granicą
  • w jaki sposób działa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – pisaliśmy o tym również tutaj
  • w jaki sposób działają pozostałe zakresy ubezpieczenia (ubezpieczenie kosztów transportu i ratownictwa, assistance, NNW, OC, bagażu podróżnego i sprzętu sportowego)
  • dlaczego warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy,
  • jak dobrać cechy ochrony ubezpieczeniowej (zakres terytorialny, okres ubezpieczenia, sumę ubezpieczenia, udział własny)
  • na co trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę, czyli o wyłączeniach odpowiedzialności (działania wojenne, sporty wyczynowe i ekstremalne, choroby przewlekłe, wykonywanie pracy, klauzula alkoholowa).

W podsumowaniu Rzecznik Finansowych wskazał, że:

Rzeczą kluczową dla turysty wybierającego dla siebie ubezpieczenie mające zapewnić mu odpowiednią ochronę w trakcie podróży jest właściwe skonfigurowanie wybranego pakietu ubezpieczeniowego. W jego skład powinny wchodzić ubezpieczenia zabezpieczające przed najpoważniejszymi lub najbardziej uciążliwymi ryzykami wiążącymi się z danym wyjazdem.

Należy przy tym pamiętać o prawidłowym określeniu okresu świadczenia ochrony ubezpieczeniowej oraz jej zakresu terytorialnego, a także o ustaleniu sum ubezpieczenia w wysokości zapewniającej należyty poziom ochrony.

Konieczne jest ponadto zwrócenie uwagi na faktyczny zakres świadczonej ochrony ubezpieczeniowej, limitowany m.in. przez katalog wyłączeń przewidzianych w warunkach ubezpieczenia. W razie potrzeby niezbędne może zaś okazać się określone rozszerzenie ochrony, stosownie do indywidualnych cech turysty bądź też celu lub miejsca planowanej podróży.

Aby pobrać pełną treść poradnika, przejdź na stronę Rzecznika Finansowego.

A jeśli szukasz dopasowanej oferty ubezpieczenia turystycznego, wypełnij wniosek online.

Opublikowano w Ubezpieczenia turystyczne i otagowano , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *