karta-EKUZ-a-ubezpieczenie-turystyczne-porownanie

Jaka jest różnica między kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym

Jeśli wybierasz się na wyjazd, z pewnością zastanawiasz się, czy ubezpieczenie podróżne jest potrzebne, skoro masz kartę EKUZ. Przyjrzyjmy się temu dokładnie i rozstrzygnijmy, jaka jest różnica między kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym. Czy warto zawierać ubezpieczenie turystyczne, gdy już mamy wyrobioną kartę EKUZ?

Ogólne zasady działania karty EKUZ

W rozumieniu przepisów regulujących finansowanie świadczeń, Polski świadczeniobiorca zamieszkały na terenie innego państwa członkowskiego UE lub EFTA będzie traktowany jak obywatel tego państwa. Polski świadczeniobiorca musi być gotowy na konieczność częściowego poniesienia kosztów świadczeń ze względu na specyfikę systemów opieki zdrowotnej funkcjonujących w poszczególnych państwach członkowskich UE/EFTA, które w zdecydowanej większości zapewniają dopłaty do świadczeń na ich wykorzystanie, ponoszone bezpośrednio przez osoby ubezpieczone w tych krajach. Często stosowaną praktyką jest współfinansowanie usług medycznych poprzez wniesienie własnego wkładu rzeczowego takich jak udział własny w świadczeniach. W żadnym wypadku te wydatki nie podlegają zwrotowi w ramach karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) – sami będziemy musieli ponieść ich koszt.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – różnice

Poniżej w formie tabelarycznej wymieniliśmy najważniejsze różnice między ubezpieczeniami turystycznymi a kartą EKUZ:


Zakres

» Karta EKUZ «


» Ubezpieczenie turystyczne «

Zakres honorowaniawyłącznie placówki posiadające zawartą umowę z odpowiednikiem polskiego NFZbrak rozróżnienia – zarówno prywatne jak i publiczne placówki
Zakres świadczeńanalogiczny, jaki obowiązuje obywateli danego kraju UE, możliwość częściowego pokrycia kosztówkoszty leczenia w ramach limitu polisy, brak dodatkowych kosztów
Koszty poszukiwania i ratownictwabrakTAK, w ramach uzgodnionej kwoty
Koszt transportu do kraju / transport zwłokbrakTAK, w ramach uzgodnionej kwoty
AssistancebrakTAK, w ramach uzgodnionego zakresu m.in. pomoc tłumacza, opieka nad dziećmi, pomoc w transporcie.
Dodatkowe pakietybrakTAK, w zależności od potrzeb, m.in. ubezpieczenie bagażu, NNW, OC w życiu prywatnym

Bywa i tak, że placówki medyczne nie akceptują EKUZ, a przyjmują tylko prywatne – jest to częstą praktyką w popularnych kurortach. Ubezpieczenie turystyczne zapewni, że będziesz mógł zadzwonić do lekarza w języku polskim i uzyskać opiekę we wszelkich dostępnych placówkach medycznych, nawet prywatnych, jeśli będzie wymagał pełnego i fachowego wsparcia podczas podróży.

W krótkim podsumowaniu widać, że:

  • EKUZ nie jest alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego – nie obejmuje wielu różnych zakresów, które są w ofercie ubezpieczycieli;
  • EKUZ nie gwarantuje bezpłatnej opieki medyczne. Usługi medyczne bezpłatne w Polsce mogą być płatne w innych krajach.

Co, jeśli wybierasz się poza UE/EFTA? Wówczas nie masz wyboru, ponieważ karta EKUZ nie będzie obowiązywać poza UE/EFTA. Koszty leczenia w niektórych krajach, jak USA lub Kanada, są bardzo wysokie. Warto zawierać umowy ubezpieczenia z wysokimi kosztami leczenia.

Jak wyrobić EKUZ

EKUZ potwierdza Twoje prawo do bezpłatnego leczenia w dowolnym innym kraju UE lub EFTA. EKUZ wydawana jest indywidualnie dla każdej osoby. Nie ma jednej karty dla całej rodziny. Aby wyrobić, udaj się osobiście do dowolnie wybranej placówki NFZ. Równie popularnymi rozwiązaniem jest wysłanie zgłoszenia za pośrednictwa elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Termin ważności ubezpieczenia różni się w zależności od Twojego prawa do ubezpieczenia. Osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą otrzymają kartę ważną 3 lata, a osoby zatrudnione na umowę zlecenie jedynie 6 miesięcy. Z kolei emeryci, którzy osiągnęli prawo do emerytury, mają prawo otrzymać kartę ważną nawet 20 lat.

Jak zawrzeć ubezpieczenie turystyczne

Sposób jest dużo – online, u agenta lub w oddziale ubezpieczyciela. My proponujemy za naszym pośrednictwem poprzez stronę UBEZPIECZ ONLINE. A jeśli jesteś łowcą najlepszych ofert, sprawdź nasze aktualne rabaty i kody promocyjne!

Opublikowano w Ubezpieczenia turystyczne i otagowano , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *