tabele-uszczerbku-pzu-jak-sprawdzic

Tabele wypłat za uszczerbek

Tabele norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu to tabele, które są powszechnie stosowane przez ubezpieczycieli w polisach życiowych i wypadkowych. Stosuje je wszyscy – PZU, Aviva, Ergo Hestia, Warta i inni. Dziś o tym, jakie są zasady i jak z nich korzystać.

Warianty i zakresy ubezpieczenia na życie

Nikt nie jest w stanie przewidzieć nieszczęśliwego wypadku, dlatego zawsze warto zabezpieczyć się polisą życiową lub wypadkową. Ubezpieczenie to wypłaca jednorazową kwotę po wypadku, takim jak poważne oparzenie lub złamanie kości.

Zawierając indywidualną umowę na życie możesz dowolnie kształtować warunki i wysokość świadczeń poszczególnych zakresów. Jedną z dostępnych opcji jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Gotowe pakiety ubezpieczeń w standardzie posiadają takie rozszerzenie.

Kiedy są stosowane tabele wypłat za uszczerbek

Tabele uszczerbku na zdrowiu są stosowane, kiedy zawarta umowa ubezpieczeniowa obejmuje ochroną trwały uszczerbek na zdrowiu. Tabele te są integralną częścią umowy i z zasady poszczególne wartości procentowe nie podlegają negocjacjom. Po zgłoszeniu roszczenia ubezpieczyciele korzystają z nich, aby ustalić kwotę do wypłaty.

Sprawa jest prosta, jeśli przy danej pozycji podana jest jedna konkretna wartość procentowa (np. całkowita utrata języka 50%). Sytuacja komplikuje się, jeśli dana wartość jest podana w widełkach np. uszkodzenie nosa od 1% do 5%, w zależności od jego stopnia. W takich sytuacjach decyzję podejmuje ubezpieczyciel indywidualnie, często opierając się o opinię lekarza orzecznika.

Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu

Definicja może się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Z reguły mowa o tych uszczerbkach, które nie rokują poprawy uszkodzonego organu, narządu lub układu. Są to zmiany nieodwracalne, czyli takie, które mają charakter całkowity i ciągły.

Jak liczyć wysokość odszkodowania

Najczęściej spotykana konstrukcja jest prosta do wyliczenia. Określona ona kwotę za każdy 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli więc kwota świadczenia została określona na 500 zł, to za 1% otrzymamy 500 zł, za 10% 5.000 zł, a za 50% – 25.000 zł.

Są dostępne też oferty z progresją, która zwiększa wysokość odszkodowania. Wówczas oszacowany procentowy uszczerbek należy pomnożyć przez określony współczynnik. Innymi słowy, wysokość wypłaty za każdy procent jest multiplikowana. Dla przykładu, jeśli za 1% świadczenie wynosi 500 zł, to przy uszczerbku 10% i progresji 2,5, kwota odszkodowania wyniesie 12.500 zł.

Pobierz przykładową tabelę norm oceny procentowej

Pamiętaj, że wiążąca tabela to ta, która została ci udostępniona przed zawarciem ubezpieczenia i stanowi integralną część umowy.

Opublikowano w Życie i zdrowie i otagowano , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *