Ubezpieczenia od wojny: pierwszy statek od początku wojny opuszcza Odessę

Jak podaje Reuters, pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże przez Morze Czarne od czasu inwazji Rosji na Ukrainę wyruszył w poniedziałek z portu w Odessie do Libanu. Statek ma przepłynąć przez cieśninę Bosfor we wtorek. Jest to pierwsza podróż możliwa dzięki porozumieniu między Rosją i Ukrainą w sprawie transportu zboża i nawozów, w którym pośredniczyła Turcja i ONZ.

Powołując się na informacje przekazane przez jednego z pracowników londyńskiego rynku ubezpieczycieli morskich, kluczowe ustalenia, w tym procedury dla statków, muszą jeszcze zostać wypracowane, podaje Reuters.

Według Joint Cargo Committee, zrzeszenia londyńskich ubezpieczycieli oceniających ryzyko ubezpieczeniowe, Morze Czarne w obszarze ukraińskich wód terytorialnych oznaczone jest najwyższą skalą zagrożenia. Od początku konfliktu wielu ubezpieczycieli podjęło decyzję o wypowiedzeniu ubezpieczenia ryzyk wojennych na terytorium Ukrainy, Rosji, Wybrzeża Morza Czarnego i Morza Azowskiego korzystając z tzw. cancellation clause. Dostępność ubezpieczenia ładunku od wojny w tym obszarze jest wysoce ograniczona za sprawą wysokiego ryzyk oraz potencjalnych trudności w wypłacie odszkodowań.

Przypomnijmy, że 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę w ramach, jak to nazwała, „specjalnej operacji” mającej na celu demilitaryzację Ukrainy. Państwa zachodnie oraz Ukraina odrzuciły to jako bezpodstawny pretekst do wojny.

Opublikowano w Rynek, Ubezpieczenia dla firm i otagowano , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *