Ubezpieczenie na życie – indywidualne a grupowe

Pytacie nas, czy bardziej opłaca się wybrać ofertę ubezpieczenia u swojego pracodawcy, czy zdecydować się na ofertę indywidualną. Grupowe rozwiązania są wygodne, ale czy w zgodzie z Twoimi potrzebami? Dziś rozstrzygamy to zagadnienie.

Ubezpieczenie grupowe

„Grupówką” to potoczne określenie ubezpieczenia na życie oferowanego i zawieranego u swojego pracodawcy. W swoim zakresie są to zazwyczaj szerokie oferty obejmujące śmierć, nieszczęśliwy wypadek, pobyt w szpitalu, urodzenie dziecka, śmierć rodzica lub teścia. W zależności od wielkości pracodawcy i jego możliwości negocjacyjnych, oferta może obejmować od jednego do kilku wariantów. Taki zabieg pozwala dostosować zakres pod konkretne potrzeby każdego ubezpieczonego.

Ubezpieczenie grupowe – zalety

  • brak ankiet medycznych,
  • minimum formalności,
  • nie musisz pamiętać o składce, która jest potrącana z Twojego wynagrodzenia,
  • korzystna cenowo oferta ze względu na efekt skali.

Ubezpieczenie grupowe – wady

  • brak możliwości indywidualnej modyfikacji zakresu,
  • oferta zawiera rozszerzenia, które dla Ciebie mogą być zbędne,
  • relatywnie niska suma ubezpieczenia,
  • umowa ubezpieczenia nie „przechodzi” do innego pracodawcy.

Kiedy oferta grupowa do dobre rozwiązanie? Na pewno wtedy, kiedy nasz stan zdrowia odbiega od poziomu akceptowalnego przez ubezpieczyciela, lub kiedy z innych względów nie chcesz odpowiadać na szczegółowe medyczne pytania ankietowe. Rozważ tę opcję, kiedy szukasz relatywnie niedużej składki i minimum formalności. Pamiętaj jednak o wadach grupówek – jeśli często zmieniasz pracę, nie jest to stabilne rozwiązanie. Jeśli masz indywidualne potrzeby, nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie od zdarzeń, które cię nie dotyczą (np. oferta o pokrycia „rodzinne” dla singla) i brakuje Ci oferty na WAŻNE okoliczności (np. poważne zachorowania, nowotwór, wysokie kwoty na nieszczęśliwy wypadek), zdecyduj się na ofertę szytą na miarę.

Ubezpieczenie indywidualne

Indywidualna oferta na życie to oferta dostosowana do Twoich potrzeb i odzwierciedlająca rzeczywiste Twoje oczekiwania. Zawierasz ją z wybranym przez Ciebie Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Sam decydujesz na ile ją zawierasz, ile płacisz i na jakie zdarzenia Cię ona chroni. Zakres dostępnych ofert jest szeroki porównując dostępne rozwiązania w ramach otwartych grup ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie indywidualne – zalety

  • oferta jest dostosowana do Twoich potrzeb,
  • nie zawiera zbędnych rozszerzeń,
  • będzie korzystniejsza cenowo od rozwiązania grupowego jeśli zawarłeś ją w młodym wieku,
  • nie ustaje wraz ze zmianą pracodawcy.

Ubezpieczenie indywidualne – wady

  • ankieta medyczna, zwłaszcza przy wysokich sumach ubezpieczenia,
  • więcej formalności niż przy ubezpieczeniu grupowym,
  • wyższa składka dla osób starszych, po przebytych chorobach lub wypadkach.

Ubezpieczenie grupowe z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem jeśli z jakiś względów nie możesz przystąpić do ubezpieczenia indywidualnego. Zaletą jest brak ankiet i relatywnie niższa składka. W porównaniu do grupówki, tylko w ofercie indywidualnej będziesz miał poczucie zgodności polisy z Twoimi oczekiwaniami. Dostaniesz dokładnie to, czego oczekiwałeś. Jest to szczególnie istotne, jeśli masz wymóg posiadania ubezpieczenia pod kredyt lub chcesz być dobrze zabezpieczony na wypadek nieszczęśliwych sytuacji np. poważnego zachorowania, nieszczęśliwego wypadku czy operacji.

Podsumowanie

Zdecyduj się na takie rozwiązanie, które jest Tobie bliższa. Pamiętaj, że kluczowym są również wyłączenia odpowiedzialności, dlatego przed zawarciem każdej umowy dokładnie się z nimi zapoznaj. Szczególnej uwadze poświeć karencjom oraz ograniczeniom odszkodowawczym, aby mieć pełny i klarowny obraz proponowanego rozwiązania. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia, skontaktuj się z nami.

Opublikowano w Życie i zdrowie i otagowano , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *