Punkty karne to droższe ubezpieczenie OC

Od piątku 17 czerwca zostały udostępnione dane ubezpieczycielom oferującym ubezpieczenia komunikacyjne do wglądu do danych o punktach karnych i naruszeniach klientów. Jest to konsekwencja nowelizacji prawa o ruchu drogowym uchwalonego w tamtym roku.

Miejscem przechowywania tych danych jest baza CEPiK. Ubezpieczyciele będą mogli korzystać z tych danych do wyceny ryzyka ubezpieczeniowego, aby precyzyjniej oszacować składkę ubezpieczeniową. Założeniem procesu jest, aby osoby, które nie zbierają punktów karnych, jeżdżą przepisowo i w zgodzie z kodeksem drogowym, będą premiowane niższymi składkami za ubezpieczenie OC. Z kolei osoby, które notorycznie łamią przepisy, licznie zbierają punkty karne i mandaty, mogą w konsekwencji zostać uznani za kierowników bardziej podatnych na szkody i tym samym płacić wyższe składki OC.

Dokładna treść zapisy z ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej brzmi: “zakład ubezpieczeń przetwarza dane dotyczące wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz przypisanych im punktów, wyłącznie w celu dokonania oceny ryzyka ubezpieczeniowego i taryfikacji, zmierzających do zawarcia umowy ubezpieczenia”.

W bazach nie będzie dostępu do informacji, które straciły swoją ważność. Oznacza to, że punkty za naruszenie, które zostały przewrócone nie będą dostępne w ewidencji. Wgląd do danych będzie tylko aktualne, w zgodzie z zasadami ich ewidencji. Ponadto przepisy uwzględniły aspekty ochrony prywatności klientów ubezpieczeniowych.

Opublikowano w Komunikacyjne OC i otagowano , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *