Prace pożarowo niebezpieczne okiem ubezpieczyciela

Prace pożarowo niebezpieczne to czynności, w których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru lub wybuchu. Dla ubezpieczyciela są one ważnym elementem ryzyka, ponieważ mogą spowodować poważne szkody materialne.

Zakres czynności prac pożarowo niebezpiecznych

Pracami niebezpiecznymi pod względem pożarowych rozumie się prace remontowo-budowlane związane z użyciem otwartego ognia, cięciem z wytwarzaniem iskier mechanicznych i spawaniem, prowadzone wewnątrz lub na dachach obiektów, na przyległych do nich terenach oraz placach składowych, a także prace remontowo-budowlane wykonywane w strefach zagrożonych wybuchem. Taka definicja została wprowadzona do rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

To zezwolenie na prace gorące jest wymagane w przypadku wszelkich operacji związanych z otwartym ogniem lub wytwarzaniem ciepła i/lub iskier.

Z pracami pożarowo niebezpiecznymi mierzymy się przy każdej czynności remontowo-budowlanej związanej ze spawaniem, cięciem, szlifowaniem, lutowaniem i innymi pracami, gdzie wykorzystuje się otwarty ogień lub wytwarza się ciepło lub iskry. Nie ma znaczenia, czy wymagane było pozwolenie na budowę.

Prace pożarowo niebezpieczne są ważnym elementem ryzyka dla ubezpieczyciela, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru lub wybuchu podczas tych prac. Ubezpieczając zakłady produkcyjne każdy ubezpieczyciel powinien rozumieć, że duże organizacyjne to ciągle zmieniające się przedsiębiorstwa, które dostosowują obiekty do poprawienia działalności produkcyjnej lub zwiększania jego wolumenu.

Według statystyki NFPA, amerykańskiego stowarzyszenia zajmującego się ochroną przeciwpożarową, w latach 2014-2018 w USA prace pożarowo niebezpieczne były odpowiedzialne za:
– 4 580 pożarów obiektów każdego roku
– 57% zdarzeń było związane z obiektami innymi niż obiekty mieszkaniowe
– 484 milionów dolarów strat w mieniu każdego roku

Prace pożarowo niebezpieczne to również zagrożenie życia i śmierć dla pobliskich osób, wykonujących te prace oraz strażaków. Stworzenie podaje, że każdego roku śmierć ponosi 22 osoby, a uszczerbku na zdrowiu 171 osób.

Zezwolenie na wykonywanie prac pożarowych

Krajowe rozporządzenie wprowadza obowiązki po stronie właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu – zarówno przed jak i przy wykonywaniu prac. Obejmują one:

  1. ocenę zagrożenia pożarowego w miejscu wykonywania prac
  2. ustalenie rodzaju przedsięwzięć w celu niedopuszczenia do powstania lub rozprzestrzeniania się pożaru lub wybuchu
  3. wskazanie osoby odpowiedzialnej za przygotowanie miejsca, przebieg prac i zabezpieczanie miejsca po zakończeniu pracy,
  4. zapewnienie, że prace będą wykonane przez osoby upoważnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje
  5. zaznajomienie osób wykonujących prace z zagrożeniami oraz sposobami minimalizacji powstania pożaru lub wybuchu

W trakcie wykonywania prac należy zabezpieczyć mienie znajdujące się w otoczeniu miejsca prac, weryfikować stężenie prac cieczy lub gazów, jeśli wcześniej wykonywane inne prace w pomieszczeniu, posiadać sprzęt gaśniczy umożliwiających likwidację źródeł pożaru.

Po zakończeniu prac zakończeniu prac należy skontrolować miejsca wykonywania prac.

Zawsze należy używać sprzętu sprawnego technicznie i zabezpieczonego przed możliwością wywołania pożaru.

Polskie przepisy w sposób ogólny definiują obowiązki przerzucając je na  przeprowadzenie oceny zagrożenia i dostosowanie wymagań do charakteru prac i jego miejsca. Pod tym względem rekomendacje NFTP są bardziej precyzyjne. Wymagają, aby:

  • usunąć wszelkie materiały palne zapewniając co najmniej 11 metrów (35 stóp) wolnej przestrzeni,
  • pozostałe obiekty, których nie można przesunąć, zostały okryte kocem przeciwpożarowym,
  • kontroluj miejsce po zakończonych pracach przez co najmniej 60 minut.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela a prace pożarowo niebezpieczne

Zasady odpowiedzialności w przypadku szkody związane z pracami pożarowymi mogą się różnić. Standardem rynkowym jest obejmowanie ich w zakresie podstawowym, bez konieczności opłacenia dodatkowej składki.

Sprawa się komplikuje, jeśli szkoda powstała z naruszeniem przepisów pożarowych, czyli wtedy, kiedy nie zostały spełnione warunki przeprowadzania prac pożarowo niebezpiecznych w myśl  rozporządzenia. W takim razie należy zweryfikować, czy ich naruszenie warunkuje odpowiedzialność ubezpieczyciela lub – co jest powszechniejszą praktyką – wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela, jeśli naruszenie przepisów nastąpiło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa (patrz też: klauzula reprezentantów). Wówczas rozpoczyna się proces ustalenia, czy charakter naruszeń podpada pod zwykłe, rażące niedbalstwo czy umyślnie zignorowano przepisy.

Ubezpieczyciel, kierując się specyfiką branży, potrzebą prewencji i propagowania dobrych praktyk może rekomendować wyższy standard zabezpieczenia omawianych prac.  

Opublikowano w Ubezpieczenia dla firm i otagowano , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *