Suma ubezpieczenia auta – VAT, bez VAT, czy +50% VAT

Zawierając ubezpieczenie jako przedsiębiorca masz trzy rozwiązania ustalania sumy ubezpieczenia swojego samochodu. Aby przybliżyć tematykę, w artykule zajdziesz podstawowe zasady jakimi powinieneś się kierować wybierając sposób ustalenia sumy ubezpieczenia pojazdu w AC.

Suma ubezpieczenia AC

Określając sumę ubezpieczenia pojazdu najczęściej wykorzystuje się katalogi Info-Expert lub Audatex, a przy nowych pojazdach wystarczającym bywa faktura nabycia. Suma ta stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody w pojeździe i jest pochodną wielu czynników: marki, modelu, wieku, przebiegu, dodatkowego wyposażenia. Zarówno jej zawyżenie lub zaniżenie ma swoje konsekwencje, dlatego jest to istotne na etapie zawierania ubezpieczenia. Zawyżenie sumy ubezpieczenia względem faktycznej wartości pojazdu powoduje, że przepłacamy za ubezpieczenie. Z drugiej strony, jeśli suma ubezpieczenia jest zaniżona, nie uzyskamy odszkodowania wystarczającego na naprawienie szkody.

Sposoby ustalania sumy ubezpieczenia

Każda umowa ubezpieczenia będzie zawierać adnotację, czy suma ubezpieczenia została ustalona w wartości brutto, netto, czy z 50% VAT. Najczęściej spotkamy się z następującymi definicjami:

  • wartość brutto – wartość pojazdu uwzględniająca naliczony przy jego nabyciu podatek VAT, który został obliczony na podstawie obowiązujących stawek dla tego rodzaju pojazdu.
  • wartość netto – wartość pojazdu bez uwzględnienia naliczonego podatku obliczonego na podstawie obowiązujących stawek dla tego rodzaju pojazdu.
  • wartość netto +50% VAT – wartość pojazdu uwzględniająca połowę naliczonego przy jego nabyciu podatku VAT obliczonego według stawki obowiązującej dla tego rodzaju pojazdu.

Praktyczne wskazówki z podatkiem VAT

Jeśli posiadany samochód nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, powinieneś ubezpieczyć samochód w wartości brutto. Pozwoli to na uzyskanie pełnej kwoty odszkodowania z uwzględnieniem podatku VAT przy każdej szkodzie – zarówno tej małej, jaki i całkowitej.

Jeśli posiadany samochód jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie jesteś płatnikiem VAT, to co do zasady nie możesz odliczyć podatku VAT, dlatego powinieneś zadeklarować sumę ubezpieczenia w wartości brutto.

Jeśli posiadany samochód jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i jesteś płatnikiem VAT, to istotny jest status pojazdu. Jeżeli pojazd wykorzystujesz wyłącznie do celów firmowych (np. ciężarówki, ciągniki siodłowe), wówczas posiadasz prawo do odliczenia 100% wydatków samochodowych. Jeżeli pojazd wykorzystujesz w modelu mieszanym, w takim przypadku przysługuje ci prawo do odliczenia maksymalnie 50% podatku VAT.

Przykłady różnych podstaw sumy ubezpieczenia

Standardowa stawka podatku VAT na samochód wynosi 23%. Przyjęliśmy stawkę AC na poziomie 2,8% – zazwyczaj firmy ubezpieczeniowej nie rozróżniają stawek ze względu na przyjętą podstawę ustalenia sumy ubezpieczenia.

ParametrWartość bruttoWartość nettoWartość netto +50% VAT
Suma ubezpieczenia pojazdu52 000 PLN42 276,42 PLN47 138,21 PLN
Stawka AC2,8%2,8%2,8%
Składka AC1 456 zł1 184 zł1 320 zł

O czym warto pamiętać? Oczywiście w wariancie netto zapłacimy najniższą składkę ubezpieczeniową, ale warto pamiętać, że wypłacone odszkodowanie nie będzie uwzględniać podatku VAT. Górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela również jest niższa.

Zostawiając pojazd po szkodzie w warsztacie/ASO ubezpieczonego w wariancie netto, nasz ubezpieczyciel nie zapłaci VAT. Warsztat jest prawnie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, dlatego przed odbiorem auta będziesz musiał zapłacić VAT, który później będziesz mógł odliczyć. Podstawą zasadą jest, że ubezpieczenie nie może być źródłem zysku.

Nieprzeceniona pomoc księgowego

Bywa i tak, że sytuacja podatkowa samochodu nie jest tak oczywista. W takich sytuacjach najlepiej zwrócić się o pomoc działów księgowych, które powinny rozwikłać status podatkowy pojazdu. Celem artykułu jest przybliżenie tematyki ustalania sumy ubezpieczenia, który to nie wyczerpuje wszystkich meandrów podatkowych. Wciąż mogą pojawiać się wątpliwości związane z prawidłowym ustaleniem statusu pojazdu.

Opublikowano w Komunikacyjne AC i otagowano , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *